Ugrás a fő tartalomra

tavaszi árpa - no till

Tavaszi árpa

2017. május 1.

Március utolsó hetében volt gyomirtózva - akkor 12,5kg/ha keserűsót és 12,5kg N34 műtrágyát feloldottam a permetlében, utána ápr. 2.-án kapott még 150kg/ha pétisót. Jelenleg így néz ki:

2017. március 23. - Kelésről pár kép


2017. február 28. - Vetés napja


Mai napon elvetettük a tavaszi árpát, kukorica tarlóba, 175 kg/ha vetőmag mennyiséggel.

Elővetemény 10 tonnás kukorica volt, közepesen erősnek mondható szármaradványt hagyva maga után. A kombájn megfelelően zúzta, taposási kár is minimális volt, száraz körülmények között sikerült leszedni.
Aratás óta semmi talajbolygatás nem történt, ez a képeken is látszik.

Vetőgép nem húzta össze, hosszabb szár csak elvétve volt. Vetés közben:

Kettő közti különbség, minimális a bolygatás:
Végül a vetett terület:

Kb. 3-4cm mélyre lett vetve a mag, nedves apró morzsás környezetbe.

2017. február 15. - "alaptrágya"


A kalászosok fejtrágyázásakor fagyon kiszórtam a tavaszi árpa alá 100kg/ha N27 műtrágyát, szárbontásra, és az esetleges nitrogén hiány elkerülésére. Minimális csapadék feloldotta, a vetőgép pedig bedolgozta.



Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Kukoricát megelőző takarónövények: Mai "terepszemle"

Ráérő időmben kimentem megnézni mi maradt a takarónövények után, ami mustár, olajretek, facélia és 3 féle here keveréke volt.  Már messziről sárgul a tábla, ez szokatlan kép lehet a hagyományos paraszt ember számára, aki csak a "fekete" szántott földet ismeri. Nekem azért volt kicsit meglepő, mert utoljára  derékig, néhol mellkasig érő zöldség volt. 2015. ‎november ‎25. és ‎december ‎2. készültek a képek. Félig álló, megtört mustár szárak, és a megmaradt búza szalma borítja a talaj felszínt: Olajretekből és a facéliából szinte nem maradt semmi.  A herefélékből annál inkább. Most kezdenek éledezni: Vittem magammal ásót, és egy gazdabotot. Amit kifordítottam talaj szépen egyben maradt, aztán kézzel kicsit "átgyúrva" apró morzsás állaga lett. Megpróbáltam pár herét épségben kiszedni, amiket sikerült, azokon találtam kb. 1-2mm-es gyökérgümőket. Kerestem olyat amit le lehet fényképezni azon már 3-4mm-es is akadt, és csak ezt a párat sikerült nem

őszi kalászosok

Őszi árpa és búza 2017. május 1. Március utolsó hetében volt gyomirtózva - akkor 12,5kg/ha keserűsót és 12,5kg/ha N34 műtrágyát feloldottam a permetlében. Jelenleg így néz ki: 2017. március 17. - II. fejtrágyázás Március 16.-án elszórtam a második adag, 150kg/ha pétisót. Utána gyűrűs hengerrel lehengereztem, bokrosodás serkentése céljából. 2017. február 15. - Őszi kalászosok I. fejtrágyázása Idén kicsit előrébb hoztam az első N adag kijuttatását, az időjárás így hozta. Árpára, búzára febr. 15.-én sikerült kiszórni 150kg/ha N27 műtrágyát. Körülbelül de. 10-11 óráig a fagyott talajon taposási kár nélkül meg lehetett oldani. Ha lehet hinni az időjósoknak, jövőhéttől felmelegedés és csapadék várható, és ahogy megindulnának a növények már elérhető formában ott lesz nekik a tápanyag. Okt. 1.-jén vetettük 18cm sortávval, árpa 170kg/ha, búza 175kg/ha vetőmag. Vetés előtt kapott 2q/ha MAP-ot (NP 12-52). Napraforgó elővetemény után: szármaradvány aprítás, műtr